Gezi

Her cumartesi kurulan semt ve köylü pazarı, Alaçatı değirmenleri, tarihi kilise/cami, cumbalı evlerle süslü arnavut kaldırımlı sokaklar sizi bekliyor.

Alaçatı Gezi Rehberi

İlgili aramalar

  • Semt pazarı
  • Alaçatı değirmenler
  • Hacımemiş
İlgili sayfa: Gezi

Bu sayfa 28.03.2022 tarihinde eklendi. En son 01.04.2022 tarihinde güncellendi.


Semt pazarı

Cumartesi günlerce köyiçi bölgesinde kurulan köylü pazarıdır. Jandarmaya giden sokaktan, Çeşme Alaçatı otogarına kadar olan geniş bir alana kurulur. Antika, yöresel ürünler, doğrudan çiftçilerden taze, mevsiminde sebze ve meyveler, Alaçatı ev yapımı yayecekler vs. birçok seçenek vardır. Tur firmaları her hafta sadece Alaçatı pazarı için günlük turlar düzenleniyor.

Değirmenler

Alaçatı merkezde ve kuşbakışı panaromik seyir imkanı sunan yüksek bir konumdadır. İzmir Çeşme Alaçatı'nın en yüksek noktalarından birinde yeralır, 1850'lerden günümüze taşınmıştır. Alaçatı'nın simgesi haline gelmiştir. Farklı büyüklüklerde tarihe ve doğa şartlarına direnmiş 4 yel değirmeni vardır. Değirmenlerinin etrafında bulunan kafede sakızlı türk kahvenizi yudumlarken Alaçatı'yı kuşbakışı izlemenin keyfini çıkarın.

Hacımemiş

Hacımemiş, Alaçatıda küçük bir mahalledir. 2014'ten itibaren ilgi çeken Alaçatı Hacımemiş'te özenli restoranlar, meyhaneler, cafeler ve dükkanlar bulunur. Yaklaşık 150 mt uzunluğunda bir sokaktır. Akşam saatlerinden itibaren neredeyse adım atacak yer kalmaz.

Kemalpaşa Caddesi

Alaçatı gezi caddesidir. Yaklaşık 1 km uzunluğundadır. Çeşme Alaçatı Kemalpaşa caddesinde hemen her aradığınızı bulabilirsiniz. Birçok cafe, meyhane, ünlü markaların satış mağazaları, hediyelik eşya satan dükkanlar ve antikacılar bulunur. Alaçatı Kemalpaşa caddesinde alışveriş yapabilir ve hem gündüz hem de gece iyi vakit geçirebilirsiniz.

Cami / Kilise

1874’de yığma moloz taş tekniğiyde Rum kilisesi olarak inşa edilmiş. Sonra camiye dönüştürülmüş. Şu anda aynı anda hem cami hem kilise olarak kullanılıyor. Dinler arası hoşgörünün ender örnekleri arasında sayılabilir. Alaçatı merkezdedir. İç alanın bir kısmının perdeyle ayrılmış ve arkası turistlerin ziyaret edebildiği bir kilisedir.