Tarihçe

Alaçatı, İzmir ilinin bir mahallesidir. Çeşme ilçesine bağlıdır. Ege Bölgesi'nde bulunan ünlü tatil ve turizm yeridir. Alaçatı tarihçesine göz atın.

Alaçatı Tarihçesi

İlgili aramalar

  • Alaçatı tarihi
  • Alaçatı mimarisi
  • Gezilecek yerler
İlgili sayfa: Tarihçe

Bu sayfa 28.03.2022 tarihinde eklendi. En son 01.04.2022 tarihinde güncellendi.


Alaçatı, İzmir ilinin bir mahallesidir. Çeşme ilçesine bağlıdır. Ege Bölgesi'nde bulunan en gözde tatil ve turizm merkezidir. Özellikle Akdeniz sıcağını sevmeyenlerin başlıca tatil adreslerinden biridir. Rüzgârı bol Alaçatı'nın deniz suyu hem daha serin hem daha az tuzludur. Rengârenk taş evleri ve hayat dolu sokaklarıyla kendi küçük ünü büyük bu belde, sadece Türk ünlülerin değil rüzgâr sörfü tutkunlarının da uğrak yeridir. Özellikle yaz tatili için ideal bir turizm merkezi olan Alaçatı'da 4 - 5 günlük bir tatil yapabilirsiniz; ancak beldenin sokaklarını, butiklerini, kafe ve restoranlarını keşfetmeniz için 2 gün yetecektir. Türkiye'nin sörf cenneti olan Alaçatı'dan canlı gece hayatı, denizi, plajları, dinamik turist nüfusu, butik otel ve dükkanları için günlerce ayrılmak istemeyeceksiniz. Hem yılın yorgunluğunu atmak hem de hayat dolu kalabalık içinde eğlenmek istiyorsanız burası, Türkiye'de gidebileceğiniz en iyi tatil yerlerinden biridir.

Antik Çağ'daki adı Agrilia olduğu düşünülen Alaçatı, en eski çağlardan bugüne dek Ege'nin incisidir. Alaçatı hakkındaki ilk bilgiler 1300'lü yıllarda yazılan belgelerde karşımıza çıkar. Osmanlı döneminde piyadeler/süvariler köyü olarak bilinen bu beldenin bugünkü adı, Alacaat ailesinin buraya yerleşmesiyle yıllar içinde Alaçatı olarak evrilmiştir. 1566 yılında Osmanlıların Sakız Adası'nı fethetmesine kadar geçen süre içinde Alaçatı, Cenevizlilerin yönetimi altında şarapçılığı ile ön plana çıkmış, Anadolu'nun önemli ticaret merkezlerindendi.

19. yüzyılın ortalarında güneyi bataklık olan Alacaat köyünde sıtma salgını baş göstermiş ve bataklığı kurutmak amacı ile bir kanal açılmasına karar verilmiş. Osmanlı mimarı Hacı Memiş'in çalışmaları ve çevreden yöreye getirilen Rum işçilerin emekleri sonucunda Alaçatı'nın güneyindeki bataklık bölge kurtarılarak yerleşime açılmıştır. Sağlıklı bir yerleşim yeri halini aldıktan sonra burada yaklaşık 45 bin kişilik bir nüfus yaşamış. Bunların 40 bini Rum, 5 bini ise Türk'müş. Taş evlerinin çoğu 1850-1902 arasında inşa edilmiş.

'Alaçatı taşı' adı verilen ve pomza taşı görünümlü kesme taşlar sayesinde bu evler kışın sıcak, yazın serin tutar. Özellikle Rum mimarisinin etkisinde kalan Alaçatı'da evler yöreye özgü taşlardan cumbalı ve iki katlı olarak inşa edilmiş. 1912 Balkan Savaşı'nda Osmanlı'nın aldığı yenilgi sonucu, Balkanlardan kaçan göçmenler Alaçatı' ya gelmeye, Rumlar da köyü terk etmeye başlamış.

1923'te Türkiye ile Yunanistan arasında 'mübadele anlaşması' imzalanmış ve böylece Balkan Savaşı yıllarında Alaçatı'ya Kosova'dan ve Bosna'dan gelen Arnavut ve Boşnak göçmenler ile Selanik, Kavala, Girit ve İstanköy'den mübadiller gelmiş ve Rumların terk ettiği evlere yerleşmişler. İlk başlarda bağcılıkla geçinen yöre halkı Girit, Yugoslavya, Selanik ve Makedonya'dan gelen göçmenlerin buraya yerleşmesi ile tütüncülüğe de başlamışlar. Zaman içinde tarımın gelişmesi ile yörede zeytin, enginar, anason ve narenciye de yetiştirilmeye başlanmış.

İzmir'e bir saat, Çeşme'ye 15 dakika uzaklıkta bulunan Alaçatı'nın deniz seviyesinden yüksekliği 16 metredir. Kışlık nüfus 8 bin iken, yazlık nüfus 50 bini bulmaktadır. Alaçatı'nın sörf merkezi olması, sosyo-kültürel katkısının yanı sıra, ekonomik olarak da ülke ve belde turizmi için önemli bir kazanç kaynağıdır. Alaçatı 'tarihsel sit alanı' ilan edildiği için, günümüzde yöresel mimariye uygun olmayan bina yapılması yasaktır. Pazar yerindeki cami, mozaikli çarşısı ve karabiber ağaçlarıyla dolu dar sokakları, renkli taş evleri, plajları, yemekleri ve canlılığıyla Alaçatı'ya hayran kalacaksınız. İnsanlarının da sıcaklığından etkileneceğiniz Alaçatı'dan ayrılmak istemeyecek, hatta taş evlerden birini alıp şehir hayatını bırakarak buranın yerlisi olmak isteyeceksiniz.